Det fanns bara ett minus-all koriander!😉

Vi har fÄtt ett sÄnt dÀr trevligt mail igen som vi vÀldigt gÀrna vill dela med oss av. Vi sÀger tack till Pernilla för att du bokade din Costa Rica resa genom oss!

Hejsan!

Vill tacka för en underbar resa. Allt fungerade exakt som det skulle. Det Àr lyx att bli upphÀmtad och skjutsad dit man ska.
Anledningen att vi valde Kenzan Àr att vi anlitat er förut. Vi var pÄ Seychellerna 2017.

Allt har varit toppen frĂ„n start till slut. MĂ„nga chaufförer har varit mycket hjĂ€lpsamma och trevliga. NĂ€stan alla Ă€r vĂ€ldigt bra pĂ„ engelska. 

Costa Ricas juveler, Pernilla


I La Fortuna njöt vi lite vid poolen pĂ„ Hotel SAN Bosco Inn. 

Vi gick pĂ„ stan och Ă„t samt drack gott. SengĂ„ngarturen var okej. Vi sĂ„g dock fler sengĂ„ngare och pĂ„ nĂ€rmare hĂ„ll senare under resan. 

I Monteverde bodde vi pĂ„ ett fantastiskt hotell. Vi Ă„t bĂ„de pĂ„ hotellet (Poco a Poco) och i byn. God mat! Vi gick i de hĂ€ngande broarna – jĂ€ttehĂ€ftigt!

Costa Ricas juveler, Pernilla

Det enda som var lite trÄkigt var att det var ett spanskt par med. Guiden pratade engelska, men mycket mer pÄ spanska.

I Dominicas var vi ju bara en natt. Hotellet, Cuna del Angel, lĂ„g helt för sig sjĂ€lv sĂ„ vi stannade dĂ€r. HĂ€ngde vid poolen. Vi hittade en sengĂ„ngare dĂ€r. Bodde i djungeltrummor, vilket var spĂ€nnande nĂ€r vi skulle gĂ„ och lĂ€gga oss i mörkret. Även dĂ€r fick vi god mat.

NĂ€sta tripp var till Sierpe (med en mycket bra chaufför, som ville köra oss nĂ€r vi skulle vidare senare). BĂ„tresan var lĂ„ng men bĂ„ten körde sĂ„ fort sĂ„ vi sĂ„g inte mycket av mangrovetrĂ€sket. NĂ€r vi till slut var framme hade vi kommit till paradiset pĂ„ riktigt; Poor Man’s Paradise. TyvĂ€rr var det sĂ„ stora vĂ„gor att vi inte kunde bada vid vĂ„r strand. Det var dock otroligt vackert, sĂ€rskilt vid solnedgĂ„ngen. Detta familjehotell var fantastiskt, enkelt, det kĂ€ndes som att vi var en i familjen. PĂ„ Poor Man’s Paradise fick vi absolut den godaste maten. Vi hade en utflykt till Corcovado. DĂ€r hade vi turen att fĂ„ se en puma!

Costa Ricas juveler, Pernilla

Wendy i baren samt Anja och Pincho var SÅ mysiga.

Till sist Äkte vi till Manuel Antonio för sol och bad. Vi Àr glada att vi kunde uppgradera till beachfront. Bra med egna solsÀngar och goda GT pÄ happy hour. Vi fick besök av apor, leguaner, tukaner och sengÄngare. Maten pÄ hotellet var dyr och inte speciell, sÄ vi tog lokalbussen för att Àta roligare. Vi badade bÄde i poolen och i Stilla havet. Dagen jag fyllde Är bokade vi in oss pÄ en katamarantur. Vi sÄg inga delfiner, men fick snorkla lite. Mycket trevligt! Vi hade lÀtt kunnat stanna pÄ Hotel Karahe ett par dagar till.

Det har varit helt fantastiskt och min drömresa har blivit av.

Det finns bara ett minus – all koriander 🙂

Tusen tack för en otroligt bra organiserad resa. Kommer att rekommendera er till mina vÀnner.

/Pernilla Törner

HĂ€r hittar du Costa Rica resan de valde:

Adress

Kenzan Travel Denmark ApS
C/o Advodan HelsingĂžr
Strandgade 51
3000 HelsingĂžr
CVR.nr 42636258

Kenzan Travel Sverige AB (moderbolag)
Skeppsbron 34
111 30 Stockholm
Org.nr 556954-0783

Kontakta oss

Telefon: +46 (0)21-18 16 17
E-post: [email protected]

Telefontider
MĂ„n-fre: 9−16
Besökstider
MĂ„n−fre: 10−16, endast förbokade möten.

Personlig och proffsig service

Vi ger snabb, personlig och proffsig service. Vi ser oss som din partner som tillsammans med dig tar fram den resa just du vill ha. LĂ€s mer om oss.